Pigepunkere havde nerverne uden på tøjet

Pigetrio. Selina Jane under koncerten i aftes i Pavilion Junior, hvor bandet desværre kun i glimt optrådte usvigeligt selvsikkert.
Pigetrio. Selina Jane under koncerten i aftes i Pavilion Junior, hvor bandet desværre kun i glimt optrådte usvigeligt selvsikkert.
Lyt til artiklen

Med en af festivalens mere minimalistiske opstillinger bestående af trommer, bas og masser af vokal indtog den unge kvindetrio Nelson Can Pavilion Junior med deres skæve pigepunk, der emmer af både hidsig 90’er-riot grrrl og beskidt bluesrock tilsat forsanger Selina Lannies i glimt nærmest Grace Slick-agtige powerhouse af en vokal.

Det var de mere kække up-tempo-numre som den gyngende ’People’s Republic of China’, den effektive duet mellem Selina og bassist Signe Tobiassen på ’Do You Really Wanna Get Rid of Me?’ og selvfølgelig det ukuelige fløjtehit ’Apple Pie’, der fungerede bedst.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her