Da Olga Ravn fredag fik over tusind mennesker til at tilbede en sten, var det vitterligt ren magi. Efter pausen skete der noget, jeg ikke kan forklare.

Jeg sværger, jeg ved, det lyder gak, men noget skete, noget magisk fandt sted lige dér

Jeg mærkede vinden helt oppe på balkonen. Det var et af aftenens højdepunkter, da Josefine Opsahl fik hele orkestret til at ligne filmen 'Avatar: The Last Airbender'.  Foto: Kim Matthäi Leland
Jeg mærkede vinden helt oppe på balkonen. Det var et af aftenens højdepunkter, da Josefine Opsahl fik hele orkestret til at ligne filmen 'Avatar: The Last Airbender'. Foto: Kim Matthäi Leland
Lyt til artiklen

»Det er da... sjovt og anderledes«, sagde en mand med måne til en anden ved pissoiret. Ude i den sitrende foyer var jakkesættene få, det var de brændte og knækkede jordfarvers domæne.

Der var pause i Olga Ravns stort anlagte koncertperformance ’The Goddess Was a Shapeless Mass’, og publikum forsøgte kollektivt at fordøje det uformelige sansebombardement, de lige havde været udsat for.

Aftenens hovedperson var en sten.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her