Komiker Thomas Hartmann leverede begavede og gennemarbejdede jokes fra en temmelig nørdet, midaldrende mands øjne.
Henrik Palle:Komiker Thomas Hartmann er en skræmmende dygtig jokesmed, men har (lidt) for meget på hjerte
Thomas Hartmann mere end halvanden time lange performance er en kærligheds- erklæring til hans kæreste. Det har dog hverken gjort ham klæg eller uskarp. Pr-foto: FBI PR foto FBI
Lyt til artiklen
Henter...
Der skal ikke herske tvivl om, at snart 50-årige Thomas Hartmann bliver bedre og bedre, som tiden går.
Hans materiale har fra begyndelsen været af høj håndværksmæssig kvalitet og vidunderligt velformuleret, mens det til gengæld kneb en smule med leveringen i de første år. Sådan er det ikke længere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.