Det Kongelige Teaters stort anlagte nye helaftensballet toner frem som en gang Blixen light i flotte billeder. Men Kizzy Matiakis i titelrollen og andre markante dansere sørger for, at der kommer sjæl i fortællingen.

Hvad skete der lige for den selvstændige kaffefarmer?: Karen Blixen bliver forladt af alle mænd. Undtagen af Djævelen

Blixen kommer i Kizzy Matiakis skikkelse for en gangs skyld til at dåne i armene på en mand: Gregory Dean som flotte Denys Finch Hatton.  Foto: Henrik Stenberg
Blixen kommer i Kizzy Matiakis skikkelse for en gangs skyld til at dåne i armene på en mand: Gregory Dean som flotte Denys Finch Hatton. Foto: Henrik Stenberg

Hvad var Karen Blixens liv andet end én lang enegang? Det synes at være essensen af det berømte koryfæs skæbne, uanset hvad hun kommer ud for eller sætter i værk i Det Kongelige Teaters nye helaftensballet.

Alene går den sortklædte spinkle skikkelse da også til slut ud gennem den mørke dør i baggrunden, the final exit. Gådefuldt besættende er hun i Kizzy Matiakis fremtoning. Men hun tager sit mysterium med sig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her