Som danseinstallation tager Corpus livtag med Nirvanas banebrydende ’Nevermind’ sig stærkt ud, men selve dansen og protesten drukner i det hele.

Dygtige dansere kommer til kort over for 4 meter høje børster og Kurt Cobain

Oprørets time? Selv en Corpus- danser som Alexander Stæger står svagt over for de 4 m. høje roterende børster - og Neverminds intense lydkaskader. Foto: Christian Friedländer.
Oprørets time? Selv en Corpus- danser som Alexander Stæger står svagt over for de 4 m. høje roterende børster - og Neverminds intense lydkaskader. Foto: Christian Friedländer.
Lyt til artiklen

Hvorfor ikke spille hardball med de store? Som fejring af 30-året for Nirvanas kanongennembrud med albummet ’Nevermind’ har dansekompagniet Corpus valgt at gå om bord i bandets banebrydende grunge-musik.

Der skal altså noget til for at kunne matche den rå, eksplosive sound med dens fængende fuckfinger-energi og slacker-attitude. Så når Corpus nu er så godt i gang, hvorfor så ikke installere et helt bilvaskmaskineri på scenen med fire meter høje børster i roterende omdrejninger?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her