Aarhus Teater går til kamp mod flødekager og andre utryghedsskabende elementer i Christian Lollikes komedieopgør med dansk happy-hygge. Men der er langt mellem grinene.
Dansk nationalhygge bliver mejet ned af barbiebryster og kapitalismekritik
Først til allersidst med en kagesprøjte som dræberkanon finder forestillingen en komisk balance mellem overgearet fake-kultur og barsk samtidssatire. Foto: Martin Høyer
Lyt til artiklen
Henter...
Ikke et ord om ’Den store bagedyst’-finalen og ti års drama med højspændt glasur og marengsmareridt i bedste sendetid. Aarhus Teater har skam luret den og er fremme med sin egen kagefabrik: et bakeoff på en gammel tørkage fra Christian Lollike.
Han har selv været med inde over og revideret teksten, alligevel virker stykket en smule outdated.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.