Jordens undergang minder faretruende meget om et højskoleophold i forestillingen ’Solastalgia’, der foregår ude ved Sydhavnstippen.

I løbet af forestillingens tre timer kom jeg til at stå i flere rundkredse, end jeg gjorde på ni år i folkeskolen

Med Sydhavnstippen som scenografi guides du rundt af den nomadiske gruppe Arcadia, som har skabt en alternativ verden på den anden side af et samfundsnedbrud. Foto: Thomas Hyttel
Med Sydhavnstippen som scenografi guides du rundt af den nomadiske gruppe Arcadia, som har skabt en alternativ verden på den anden side af et samfundsnedbrud. Foto: Thomas Hyttel
Lyt til artiklen

Da jeg var lille, var jeg tit på højskole med min far i sommerferierne. Egentlig ret godt tænkt: De voksne kunne gå og flirte og spille badminton dagen lang, mens nogle spændende typer, der ikke mindede om almindelige pædagoger, tog os børn med i skoven, eller hvad vi nu blev udsat for. Der var nok ikke økoangst på programmet dengang.

’Solastalgia’ sendte mig tilbage til den tid. Først og fremmest må man tage hatten af for planlægningen og afviklingen – vi fik både lov til at lave små figurer af hø og sige som et dyr. Vi skulle heldigvis ikke skrælle kartofler, men synge sammen skulle vi også.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her