Kongen talte om at se verden gennem andres øjne i sin nytårstale, og mange år inden majestæten blev ramt af denne empatiske raptus, var Dan Turèll et lignende sted i digtet ’Det er ikke let/For meget, mand’, hvor han lod sine læsere anskue verden fra det sted, hvor eksempelvis en enlig mor i Albertslund, en avismand eller andre stod og skuede ud på verden. Det kan litteraturen nemlig.
Men visse former for fjernsyn besidder også denne magiske evne til at transportere ånden andetsteds, end hvor den almindeligvis måtte have sine seneste rodskud.
Set og hørt er Politikens daglige klumme om tv, streaming, radio og podcast. Den skrives på skift af avisens skribenter og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning.


























