2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Podcasten ’Bob Dylan: Album by Album’ er et godt sted at holde Bob Dylan-begejstringen i live efter ’A Complete Unknown’-filmen, skriver Sune Højrup Bencke i denne klumme.

Fremragende podcast holder liv i efterbrændereffekten fra Bob Dylan-filmen

Bob Dylan i K.B. Hallen i 1966 på den turné, der kløver fanbasen i to. De konservative folkemusikpurister på den ene side og de fremsynede på den anden. Foto: Ebbe Andersen
Bob Dylan i K.B. Hallen i 1966 på den turné, der kløver fanbasen i to. De konservative folkemusikpurister på den ene side og de fremsynede på den anden. Foto: Ebbe Andersen

Nogen kunne måske tro, at Bob Dylan-besættelsen så småt ville været klinget af godt en måned efter premieren på ’A Complete Unknown’. Ikke hos undertegnede.

Her gnistrer, gløder og blusser det stadig. Vi er ikke på Klaus Lynggaard-niveau, hvor man kun besvarer sine omgivelsers spørgsmål med Bob Dylan-citater, men det er og har været faretruende tæt på. Spørg bare min kone, der har måttet lægge ører til megen et foredrag. Om det første comeback med ’Oh Mercy’, den store 1970’er-trilogi, eller hvorfor ’Nashville Skyline’ er det bedste album at bruge som introduktion til nye Bob Dylan-følgere (eller er det måske ’Bringing It All Back Home’? Eller ’Time out of Mind’?).

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her