Vi vidste det egentlig godt, men nu beviser fin og humoristisk DR-dokumentar det: Mænd gør flere dumme, risikovillige ting end kvinder – og de kan ikke gøre for det, for de er styret af testosteron.

Selv da mændene får at vide, at hun er verdensmester i armlægning, tror de stadig, de kan vinde

Modellen Oliver Bjerrehuus er ganske tilfreds med og også lidt stolt over, at han gør dumme ting - som at hoppe i 4 grader koldt vand i Nyhavn eller blive brændemærket med en sikkerhedsnål.  Foto: Mads Castillo
Modellen Oliver Bjerrehuus er ganske tilfreds med og også lidt stolt over, at han gør dumme ting - som at hoppe i 4 grader koldt vand i Nyhavn eller blive brændemærket med en sikkerhedsnål. Foto: Mads Castillo
Lyt til artiklen

Set og hørt er Politikens daglige klumme om tv, streaming, radio og podcast. Den skrives på skift af avisens anmeldere og journalister og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning.

I dag skriver Malene Jensen om DR 2’s ’Mænd er idioter’, som kan ses på dr.dk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her