Mads Steffensen har stort set ikke lavet noget om, nu hvor ’Monopolet’ er blevet til ’A-holdet’, og det behøvede han heller ikke. Men det gjorde stadig lidt ondt at se ham desertere fra DR.

Hvorfor føles det så akavet at høre Mads Steffensen skifte til Podimo? For det gør det jo

De første gæster i Mads og A-holdet var Sofie Linde, Hella Joof og Søren Pind. Foto: Podimo
De første gæster i Mads og A-holdet var Sofie Linde, Hella Joof og Søren Pind. Foto: Podimo
Lyt til artiklen


Vi lever i brevkassens tidsalder. Er man overhovedet et respektabelt medie, hvis ikke man hjælper læserne med nabostridigheder og kærestens dårlige ånde? Men nu er the one brevkasse to rule them all i opbrud. Mads Steffensen har forladt moderskibet DR og er fræset over til podcasttjenesten Podimo i sin egen hurtige speedbåd. Vi er som et andet skilsmissebarn nu efterladt mellem to halve hjerter, ’Sara & Monopolet’ på den ene side og ’Mads og A-holdet’ på den anden. Hvor skal vi bo?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her