Jeg husker det med ekstrem tydelighed fra min barndoms sort-hvide nyhedsudsendelser. Bent Jensen, Bent Bertramsen eller en af de andre Bent’er, der måske hed Pedro Biker, så med nærmest skræmmende alvor på kameraet og sagde: Vi skal advare. Der kan forekomme billeder, der kan virke skræmmende i indslaget.
Så var det sagt. Man kunne knibe øjnene sammen i angst. Gå ud i køkkenet og hente sig en kop kaffe. Eller se virkeligheden i øjnene, når der kom optagelser fra et af verdens konfliktramte områder. Ganske ofte Vietnam eller Mellemøsten.
Set og hørt er Politikens daglige klumme om tv, streaming, radio og podcast. Den skrives på skift af avisens skribenter og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning.




























