I disse digitaliserede tider skænker vi det ikke en tanke, når vi eksempelvis ser livagtige dinoer af diverse slags gebærde sig på skærmen, som blev deres aktivitet livestreamet direkte fra Jurassic Park henne i Amerika. Vil moderne mennesker vide et og andet om forhistoriske dyr, er informationerne særdeles omfattende og kun et par klik på tastaturet væk. Og derfor bruger moderne fjernsyn for de yngre målgrupper da heller ikke videre mængder ammunition på den slags.
Sådan var det ikke i fjernsynets barndom. Her var formidlingsopgaverne anderledes tunge at løfte, hvilken man kan se på DR’s Gensyn-tjeneste. For at fortælle datidens lidt større børn noget om Tyrannosaurus rex og konsorter måtte vejen lægges forbi en fabrik, der fremstillede nedskalerede plasticversioner af den slags.
Set og hørt er Politikens daglige klumme om tv, streaming, radio og podcast. Den skrives på skift af avisens skribenter og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning.



























