Slagtere: Hamburgerryg uden vand smager anderledes

Slagterkød smager anderledes end industrikød, og det kan være forklaringen på, at to slagterhamburgerrygge taber i smagstjek. Arkivfoto.
Slagterkød smager anderledes end industrikød, og det kan være forklaringen på, at to slagterhamburgerrygge taber i smagstjek. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Dyre hamburgerrygge smager anderledes end supermarkedernes billigere modeller.

Det viser den blindsmagningstest, som Nationalt Videnscenter for Fødevarer og Sundhed (Viffos) har lavet for Tjek.

Og det er også den forklaring, forhandlerne af de to hamburgerrygge, som dommerpanelet mente var på vej til at være fordærvede, har på, hvorfor deres hamburgerrygge smager anderledes end de billigere alternativer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her