Derfor er økohakket oksekød billigt

Salgssucces. Det økologiske hakket oksekød sælger bedre end det ikke-økologiske i Irma. Arkivfoto.
Salgssucces. Det økologiske hakket oksekød sælger bedre end det ikke-økologiske i Irma. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Økologisk kød har normalt kun få procent af markedet, men den store undtagelse er økologisk hakket oksekød. Faktisk har det overhalet salget af traditionelt hakket oksekød i supermarkedskæden Irma.

»Det er vi temmelig stolte af, men vi er nok også det eneste supermarkedskæde, der har opnået det«, siger varechef Karsten Borrisholt, Irma. Økomælk er årsagen Grunden til salgssuccesen i Irma, men også i andre kæder, skal findes i danskernes forbrug af økologisk mælk. På grund af danskernes store forbrug af økologisk mælk er der ganske mange økologiske malkekøer, der skal slagtes og laves til hakket oksekød. Prisforskellen til konventionelt kød bliver derfor lille – cirka 15-20 procent. Den merpris er mange forbrugere villige til at betale. LÆS OGSÅ: Salget af økovarer er steget under finanskrisen Når det derimod drejer sig om kød til bøffer og stege, bruger supermarkederne økologisk kødkvæg, og så bliver merprisen langt højere, siger Karsten Borrisholt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her