Varm sommer har skabt rekordhøst for danske vinproducenter

Hos Ørnberg Vin på Sjællands Odde har man oplevet rekordhøst. Her er billede fra en tidligere høst af pinot noir. Finn Frandsen/POLFOTO
Hos Ørnberg Vin på Sjællands Odde har man oplevet rekordhøst. Her er billede fra en tidligere høst af pinot noir. Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Den nyligt overståede vinhøst tegner til at blive den bedste nogensinde siden Danmark i 2000 officielt blev et kommercielt vinland.

»Vi har høstet cirka en tredjedel mere end normalt, og i forhold til den forfærdelige 2017-årgang er vi på de dobbelte mængder i år«, siger Sven Moesgaard fra Skærsøgaard ved Kolding, der er en af Danmarks første autoriserede vingårde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her