Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Galette er en slags fransk kusine til den klassiske tærte, hvor man i stedet for at bruge en tærteform blot folder lidt af dejen over fyldet for at holde det på plads.

Galette med bladgrønt

Foto: Kamilla Rønnestad
Foto: Kamilla Rønnestad
Lyt til artiklen

Ca. 4 portioner

Bund

1,5 dl græskarkerner 1,5 dl mandler 3 dl grovvalsede havregryn et godt nip salt 3 spsk. loppefrøskaller 2 dl vand ¼ dl ekstra jomfruolivenolie

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her