Dukkah er en egyptisk krydderblanding, som typisk bruges som snack eller forret sammen med god olivenolie og brød. Lakridsversionen er bestemt ikke egyptisk, men virkelig skøn! Her er den brugt som topping på kylling.

Til salat og godt brød: Kylling med lakridsdukkah

Den sprøde krydderiblanding med lakrids er god til kylling, men prøv den også i salater, supper og til grønt.
Den sprøde krydderiblanding med lakrids er god til kylling, men prøv den også i salater, supper og til grønt.
Lyt til artiklen

3-4 personer

Ingredienser

1 dl sesamfrø 1 dl hakkede mandler 1 tsk. korianderfrø 1 spsk. fennikelfrø 1 tsk. flagesalt 1 tsk. groft lakridspulver 1/2 tsk. chiliflager 6-8 kyllingeoverlår lidt olivenolie

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her