Tunge med oliven og champignon

Lyt til artiklen

Tunge kan spises både varm og kold, og skulle der blive en rest tilbage fra middagen, er et stykke friskbagt surbrød med tunge i tynde skiver og en god italiensk salat bestemt ikke det værste, man har.

Sådan gør du

Begynd med de grønne oliven, som bør udvandes i nogle timer inden brug, da de kan være temmelig salte. Skær dem i små skiver og kom dem i koldt vand som udskiftes med jævne mellemrum.

Kom den sprængte tunge i en gryde med urterne, og dæk det hele med vand. Lad det koge op og dæmp blusset, til vandet kun lige akkurat koger. Læg låg på, og lad tungen simre 2-3 timer, eller til den er ganske mør, hvilket nemt afgøres med at stikke i den med en lille spids kniv. Når den ikke møder væsentlig modstand, burde tungen være mør.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her