0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Peter Sinnbeck
Foto: Peter Sinnbeck

Genrejsning. I 2005 blev den offentlige trafik i London ramt af et terrorangreb, der dræbte 52 mennesker.

Modsat i Frankrig slog terrorfrygten aldrig rod i Storbritannien

Terroren har fået Frankrig til at lukke sig om sig selv. Men på den anden side af kanalen har briterne formået at holde frygten nede gennem resolut og målrettet indsats, mener eksperter.

FOR ABONNENTER

Jerry Mitchell tøver lidt, inden han taler.

»Det værste var skrigene. Folk forsøgte at flygte op og ud på gaden, og de skreg, mens de løb. Jeg løb med en kollega ned mod perronerne, men det var stort set umuligt at komme igennem mængderne«, siger den 54-årige metroarbejder.

Det er 11 år siden, at terrorister detonerede deres sprængladninger i metrotunnellerne under den britiske hovedstad og i en bybus. De tog 52 uskyldige mennesker med sig i døden 7. juli 2005. På det tidspunkt havde Jerry Mitchell arbejdet i 23 år i Londons undergrund. Og han står her stadig.

»Den torsdag blev jeg testet af de højere magter«, fortæller Jerry Mitchell, der den julimorgen havde billettjansen på Kings Cross St. Pancras-stationen, der er et af Londons trafikale knudepunkter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce