Jerry Mitchell tøver lidt, inden han taler.
»Det værste var skrigene. Folk forsøgte at flygte op og ud på gaden, og de skreg, mens de løb. Jeg løb med en kollega ned mod perronerne, men det var stort set umuligt at komme igennem mængderne«, siger den 54-årige metroarbejder.
Det er 11 år siden, at terrorister detonerede deres sprængladninger i metrotunnellerne under den britiske hovedstad og i en bybus. De tog 52 uskyldige mennesker med sig i døden 7. juli 2005. På det tidspunkt havde Jerry Mitchell arbejdet i 23 år i Londons undergrund. Og han står her stadig.
»Den torsdag blev jeg testet af de højere magter«, fortæller Jerry Mitchell, der den julimorgen havde billettjansen på Kings Cross St. Pancras-stationen, der er et af Londons trafikale knudepunkter.
