Den 8-cylindrede motor starter med et hæst løvebrøl, men da vi ruller ud ad indkørslen, triller forbi de mange dobbelthuse og glider stille ud på landevejen – vi er på det solbeskinnede Stevns i det østlige Sjælland – spinder motoren som en kælen missekat, der har fanget dagens ration mus, og som derfor er svært tilfreds med tilværelsen. Helt klar til at blive kløet og aet på maveskindet.
Da vi vender kareten i en nærliggende landsby, gør Jens Erik Petersen det med et stille smil og blot en enkelt finger på rattet. Og i dybet på mit bløde lædersæde bliver jeg noget imponeret, hvilket også er meningen – for denne gyldenbrune, 6 meter lange veteranbil vejer sine 2,5 tons og burde ikke være lige så let at tumle som en lille Fiat 500. Men det er den. For denne Ford Lincoln Continental fra 1976 – denne amerikanske flyder, denne gangsterøse fra 70’erne, dette cruisende luftskib, dette imposante dollargrin – har al den tekniske snilde og moderne komfort, som ikke kunne opdrives i en europæisk bil på den tid.
Den mægtige Lincoln repræsenterer sammen med den Cadillac fra 1972, som Jens Erik Petersen har stående i en lade for vinteren, den ultimative bilejerdrøm for den mand, der blev født i Vestergade 29 i den gamle købstad Store Heddinge for næsten 75 år siden. Og nu kan han køre rundt og ligne en krydsning mellem en amerikansk senator og en superstrømer som filmhelten Shaft fra 1970’erne.
En drøm, han kunne realisere, da han 16. marts 2013 blev millionær. Gevinsten var på 8,1 million kroner – og hans andel var på 2,7 millioner. De to andre andele gik til hans medspillere, datteren Annette og sønnen Jørgen.
