0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Roald Als
Foto: Roald Als

Guide til X Factor-rejsen

Hver fredag de næste uger sender DR ’X Factor’, hvor vi altid er på en rejse, det hele er magisk, og vi udvikler os fantastisk meget. For sproglige pessimister bringer vi en lille rejseparlør til landet ’X Factor’. Den gør det muligt at rose hele vejen ud.

FOR ABONNENTER

Det er ikke bare et talentshow. Og ikke alene god tv-underholdning. Det er en helt ny pædagogisk standard, de tre dommere i DR-programmet ’’X Factor’ sætter med deres sprog. Fredag aften med endnu en audition i den nye og ottende sæson af talentshowet, som har ændret vores måde at kritisere hinanden på. Med ros. Og kærlighed.

Men man skal skynde sig, hvis man vil opleve Thomas Blachman uddele velfortjente tæv til de velmenende forældre, der kom til at glemme at oplyse deres umusikalske afkom i alle aldre om, at de ikke har en tone skabt i livet. Som da han forleden lynede med:

»Hils din søde kæreste og sig, at du synger ad helvede til«.

For så snart de mest håbløse skrighalse til stor fælles fornøjelse er sorteret fra, plejer også den skaldede skideballemester at vende masken og træde sømmet med superlativer så aldeles i bund, at man først flere døgn efter og ør i hovedet fatter, at han vist også sagde, at de desværre ikke kunne synge. Ondskaben afvikles ved auditions. Resten af sæsonen sidder Blachman og uddeler pladekontrakter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce