Kære læser,
Politiken valgte søndag at bringe manuskriptet til bogen 'Syv år for PET' skrevet af Politiken-journalist Morten Skjoldager som et særtillæg.
Vi gjorde det ikke for at overtage bogmanuskriptet fra forlaget People’s Press. Vi gjorde det, fordi vi mener, at fogedforbuddet mod bogen satte grundlæggende principper for pressefriheden på spil: forlags og mediers ret til at trykke en tekst uden først at skulle have den godkendt af myndigheder eller andre magtinstanser.
Fogedforbuddet blev nedlagt alene på bogens bagsidetekst, der delvist oversolgte produktet. Efterretningstjenesten gjorde sig dermed til publicistisk kontrolinstans uden at dokumentere sin mistanke. Hvis vi ikke reagerer på det, kommer vi i en situation, hvor vi fremadrettet har en efterretningstjeneste, der på et løst grundlag kan gøre krav på at gennemlæse mediers journalistik inden offentliggørelse. Hvad enten den så udkommer på bog eller i en anden form. Det har vi et andet ord for, nemlig censur.
