0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Finn Frandsen
Foto: Finn Frandsen

Wulffmorgenthalers amerikanske farvel til brystvorter og navler

I over ti år har Mikael Wulff og Anders Morgenthaler stræbt efter at slå igennem med deres satire i USA. Det har de gjort nu, og det betyder et fravalg af de mest udfordrende striber, når duoen vælger materiale til det amerikanske marked.

FOR ABONNENTER

Satirestriben ’Wulffmorgenthaler’ har udviklet sig til et foretagende, der når langt bredere ud end de 7,5 gange 22 centimeter, den fylder på bagsiden af Politikens 1. sektion.

På et halvt år er over 325 amerikanske aviser begyndt at bringe tegneriet, og verdens største tegneserieagentur, Universal Uclick, siger, man aldrig har set en lignende succeslancering. Hverken med en stribe som ’Steen & Stoffer’ eller med ’Garfield’, hvilket må betegnes som ret spektakulært, fortæller amerikanerne.

Bag står danskerduoen Anders Morgenthaler og Mikael Wulff, som nu har fået deres gennembrud ’over there’. Et gennembrud, de altid har stræbt efter. Helt fra første gang, Anders Morgenthaler på sin computerskærm tegnede noget sjovt, som Mikael Wulff havde sagt, hvilket blev til den første af i dag over 4.000 striber.

»Det har altid været et mål at komme til USA. Fra fucking de første to uger, vi begyndte at lave striben. Amerikanerne siger selv, at der er to unikke kunstarter i USA, som de har fundet på. Det er jazz, og så er det comic strips. Vi har altid villet til USA, for verdens største striber kommer jo derovrefra«, siger Anders Morgenthaler fra kontoret i Københavns indre by, hvor han sammen med Mikael Wulff leder produktionsselskabet New Creations.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce