Terrormilitsen IS er en fremmedlegion i Syrien og Irak. Den er ikke en stat. Og den bliver det næppe heller. Den er en opskrift på kaos, siger Olivier Roy, der er en af Europas fremmeste forskere i den arabiske og muslimske verden og kultur.
I dag bekæmper Vesten, herunder Danmark, i samarbejde med mellemøstlige lande IS fra luften og leverer våben til kurderne. Men vi fører ikke længere krig mod den internationale terrorisme. IS kan ikke sammenlignes med al-Qaeda, der i september 2001 angreb New York og Washington.
»Al-Qaeda var global og bekæmpede først og fremmest Vesten, ikke lokale regeringer«, siger Roy.
Politiken har bedt ham give et overordnet perspektiv på det drama, der udspiller sig i Syrien og Irak. 65-årige Olivier Roy er professor ved Det Europæiske Universitetsinstitut i Firenze, Italien. Han var tidligere forskningsleder ved forskningsinstitutionen CNRS i Paris. I en stribe videnskabelige og populære bøger har Roy år efter år holdt sit hjemland Frankrig ajour med udviklingen i Iran, i Pakistan, i Mellemøsten og Nordafrika.
