0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Peter Hove Olesen
Foto: Peter Hove Olesen

Og hvem fuck er DU så?

Dar Salim, der brød eksplosivt igennem i ’Gå med fred Jamil’, fik et knæk i mødet med det professionelle danske skuespillermiljø, tog tilbage på skolebænken og medvirker nu i en lillebitte rolle i Ridley Scotts nye bibelfilm ’Exodus’.

FOR ABONNENTER

Hør her«. Dar kigger alvorligt på mig hen over bordet. »Vi skulle filme et krigsråd, og jeg forestillede mig et bord med plads til at have fem mænd, inklusive mig, stående rundt om. Men de havde jo fandeme bygget et palads i dimensionerne 1:1!«.

»Der står 100 sorte mænd med spyd. Der går geparder rundt! Ikke nogle, der blev lagt til digitalt bagefter, men rigtige geparder. I en eller anden ubeskrivelig kongestol sad John Turturro og var skaldet og spillede Farao, og man fik fucking mascara på. Der gik hundredvis af mennesker rundt, fire-fem kameraer snurrede, og i en større kreds rundt om var der flere tusind mennesker«.

Han fanger mine øjne over en kaffekop. Han kan godt lide at fortælle:

»Dér i midten – lige i midten af alt det – skulle jeg stå sammen med Christian Bale og Joel Edgerton. »Lad mig høre replikkerne!«, råber Ridley så. Og lige inden – mens man drak en sidste tår kaffe, inden man gik ind – spurgte jeg mig selv: Du vil gerne lave film, ikke? Okay? Så værsgo’!«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce