James Dean blev 24, Michael Strunge 27. Hvor gammel Goethes unge Werther blev, er usikkert. Dog næppe gammel. Den franske digter Rimbaud, der mere eller mindre egenhændigt opfandt selve det at være ung og søgende, døde godt nok som 37-årig, men havde skrevet sig færdig, da han var 20.
Og så er der Eik Skaløe.
Han var forsanger i beatbandet Steppeulvene, han realiserede sig ved at rejse på må og få ud på fremmede kontinenter. Han havde sin Iben. Og døde på grænsen mellem Indien og Pakistan i 1968. Han var 25.
Eik Skaløe og ikke mindst Eiks altopslugende kærlighed til Iben Nagel Rasmussen, Halfdan Rasmussens datter og gennem snart 50 år skuespiller hos Odin Teatret i Holstebro, har rumlet rundt i systemet på Ole Christian Madsen i 27-28 år. Hans nye film, ’Steppeulven’, er beretningen om de to, i høj grad inspireret af de breve, Eik skrev hjem.
