Ole Rasmussen ser med rædsel frem til endnu en uge, hvor den orangefarvede løgnhals vil løbe med verdens opmærksomhed

Men det er altså heller ikke altid let at være Donald Trump

Tegning: Roald Als
Tegning: Roald Als
Lyt til artiklen

Det er ikke let at være søndagsklummehoved, når man lover læserne at holde igen med omtalen af Donald Trump, kun for at se det orangefarvede monstrum plante sin fede røv på samtlige nyhedsflader, alt imens han fremturer med sine rablerier om at »overtage« Grønland, selv om han flere gange har fået at vide, at det er grønlænderne, der bestemmer over deres eget land.

Det er heller ikke let at være grønlænder, der knap kan gå en tur i Brugseni (det hedder den) for at købe ind til aftensmad uden at blive antastet af højreorienterede influencere og udhalere, der er kommet rejsende i jetstriben efter Donald Trumps tåbelige søn for at kaste om sig med dollarsedler og indspille videoer til de sociale medier, hvor socialt udsatte borgere, der plejer at stå og hænge foran Brugseni, bliver narret til at tage Maga-kasketter på og optræde som pauseklovne i Cirkus Trump.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her