Presset på Danmark steg og steg i ugen, hvor den orange smadremand sendte sin vicepræsident til Grønland for at sige bøh. Ole Rasmussen forsøger at holde trit med udviklingen i det stadig mere dysfunktionelle forhold mellem de to allierede.

Hundene i Sisimiut må vente

Lyt til artiklen

Hvorfor har du aldrig inviteret mig på kærestetur til en militærbase? Det kunne have været så romantisk!«

Spørgsmålet kom inde fra brusenichen onsdag morgen. Nogle gange er Fruen både sjov fra dagens begyndelse og velorienteret om, hvad der er sket i verden, imens vi har sovet. Som her, hvor den amerikanske vicepræsidentfrue Usha Vance havde været nødsaget til at ændre sine rejseplaner og nu pludselig skulle besøge Pituffik Space Base (tidligere Thulebasen) sammen med sin mand i stedet for at tage til hundeslædeløb i Sisimiut.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her