0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Tegning: Roald Als/Politiken-Tegning
Foto: Tegning: Roald Als/Politiken-Tegning

Frygt og lede i jordbærbedet

Ole Rasmussen ser tilbage på en uge med mere børnecheck-palaver, flere Putin-muskler, et vaskeægte nordkoreansk valg og så selvfølgelig endnu et pletskud fra unge Bendtner.

FOR ABONNENTER

Gad vide, om vi nogensinde kommer til at smage et dansk jordbær igen?

Jeg mener, vores jordbærplantager bliver vel trampet helt flade til sommer, når det vælter ind med polakker, som har hørt, at de bare skal sætte deres fodaftryk i en dansk jordbærmark for at kunne rejse hjem igen med en eller flere børnecheck i baglommen.

Der bliver ikke et helt bær tilbage, det tør jeg godt forudsige.

Medmindre altså der kan skabes politisk flertal for en eller flere af de kreative løsninger på problemet, som Venstre og de konservative har haft oppe at vende. De engang så EU-begejstrede partier er efter egne udsagn fulde af gode ideer til, hvordan Danmark kan komme uden om forordningerne fra Bruxelles og lukke for de sociale ydelser til tilfældigt forbipasserende jordbærtrampere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce