0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Anne-Marie Steen Petersen
Foto: Anne-Marie Steen Petersen

På vingerne for Danmark

Ole Rasmussen ser tilbage på en uge, hvor der i den grad var forskel på danske politikeres evne til at holde en stabil flyvehøjde. Og hvor det kom frem, at Pia Kjærsgaard har en uægte søn. Som hun er meget stolt af.

FOR ABONNENTER

Er det en fugl?

Er det et fly?

Nej, det er Morten Messerschmidt!.

Han er nok på vej til Bruxelles (eller til Strasbourg – de flytter jo Europaparlamentet hele tiden) for at gøre sin manglende indflydelse gældende i europæisk politik oven på sidste søndags monstervalgsejr, hvor den gammelkloge konfirmand høstede hver fjerde stemme.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce