De er godt nok blevet noget mere ømskindede i Venstre, siden dengang Uffe Ellemann-Jensen som udenrigsminister modtog hele 80 ’næser’ af Folketinget – og endda pralede med, at han havde anskaffet sig et skab til dem.
I denne uge jamrede og klagede partiledelsen derimod højlydt over den næse, som et flertal i Folketinget gerne vil montere på tidligere skatteminister Troels Lund Poulsen som afslutning på den langstrakte (og resultatløse) undersøgelse af, hvem der havde lækket familien Thorning-Kinnocks personlige skattepapirer.
Nu kan man selvfølgelig argumentere for, at ’Traktor-Troels’ slet ikke havde brug for den næse, fordi hans egen var rigeligt lang i forvejen. Som Skattesagskommissionen så det, havde han nemlig løjet dem lige op i ansigtet, da han under sin afhøring bedyrede, at han skam ikke havde interesseret sig specielt for Helle Thornings mands skatteforhold, da han var minister.
Men det var nu ikke den allerede anseelige længde af Troels Lund Poulsens lugteaggregat, der var ledende venstrefolks begrundelse for, at han skulle slippe for ’kraftig kritik’, som det hedder, når Folketinget uddeler næser i størrelse XXL.
