0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Jørn Villumsen/Politiken-Tegning
Foto: Jørn Villumsen/Politiken-Tegning

Er der en kulturradikal til stede?

Ole Rasmussen ser tilbage på en uge, hvor et af de helt store træer i skoven faldt, hvor der kom ny suppe på bollerne og balderne - og hvor bamregarf dokker dali dule dned aghs synkbly bluddddd zzzzzzzzzzzzzzzzzz

FOR ABONNENTER

Unk flis erle murf tank tank tank goni vufferstål ynke tamir syllebul oivarnt nesgod tampar olitums virpe smedig glirk gyne opur vaale buirm sorkebras ark ark modpind dyvlequark ahhh håndpf dumur virk flis fummer mudi tont«.

Ja, det er altså ikke, fordi jeg er faldet i søvn med hovedet ned i tastaturet. Jeg gengav blot digtet ’Morgen’, som efter sigende var Klaus Rifbjergs egen beskrivelse af, hvordan han kom ud af sengen på sine gamle dage. Jeg håber, det gik lidt lettere for dig, kære læser

Nu slipper ’Rifosaurusen’ for maset med at stå op, for i sidste weekend døde den ekstremt produktive ordopfinder i en alder af 83 år – i første omgang uden at få den fyldige omtale, som hans status berettigede til, og som han nok også selv ville have fundet passende.

Men anderledes kan det næppe være, når man lægger sig til at dø i påsken, hvor medieberedskabet ikke er ret højt, og feriebemandingen på selvsamme medier kan føre til overraskende meldinger som den fra TV 2 News, hvor vagthavende konfirmand i skyndingen fik erklæret Klaus Riskær død.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce