Den tiltalte i ’danmarkshistoriens største svindelsag’ fik endelig lidt luftforandring. Det blev også forbudt at vanære hellige skrifter. Dog ikke Politiken, konstaterer Ole Rasmussen

Jeg overvejede kortvarigt, om det nu ville være strafbart at brænde et eksemplar af Politiken

Tegning:  Claus Nørregaard
Tegning: Claus Nørregaard
Lyt til artiklen

Nu kom han, patriarkers håb. Altså Sanjay Shah. Vor tids største kassebedrøver, som politi og skattevæsen har jagtet, siden nogen i 2015 opdagede, at han og hans forretningspartnere havde lænset den danske statskasse for omkring 9 milliarder kroner og levet i luksus og dus i det solbeskinnede Dubai for vores penge.

Onsdag middag landede den 53-årige britiske rigmand i 1 grads varme og let regn i Københavns Lufthavn, hvor politiet ventede på ham for enden af flytrappen. Sanjay Shah, som engang var en stor mand i Dubai, synede ikke af meget, som han trissede hen mod transportvognen i hvide piratbukser og tøfler og med en plastikpose i hånden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her