Knud Odde er efterhånden mindst lige så kendt for sin billedkunst som for sin rolle som mangeårig bassist i Sort Sol.

Sort Sols gamle bassist maler sine fascinationer i både lyd og billeder

Knud Odde har hele sin karriere vekslet mellem to kunstneriske verdener. Nu fylder han 70.. Foto: Ehrhorn Hummerston
Knud Odde har hele sin karriere vekslet mellem to kunstneriske verdener. Nu fylder han 70.. Foto: Ehrhorn Hummerston
Lyt til artiklen

’Punkhysteriet er her!’, udskreg B.T.s forside en julidag i 1977. Et af de første danske bands til at bevise påstanden om invasionen fra London var Sods, der blev dannet få måneder senere. Som gruppens bassist havde Knud Odde ikke den helt store erfaring, men det spillede ingen trille i punk.

Sods blev dansk punks flagskib, men hvor mange punkbands snart skulle brænde ud, var Sods, og ikke mindst Knud Odde, af en anden støbning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her