Hun væver med hestehår og fletter med poppel og pil

Anne Marie Egemose er af fynsk bondeslægt, opvokset på en gård ved Assens med udsigt til vandet, himlen og jorden. Foto: Stuart McTyre
Anne Marie Egemose er af fynsk bondeslægt, opvokset på en gård ved Assens med udsigt til vandet, himlen og jorden. Foto: Stuart McTyre
Lyt til artiklen

Når Anne Marie Egemose sætter sig til væven, blander hun ofte flere materialer sammen; det kan være hør og bomuld, men også de mindre traditionelle fibre som blår, hestehår og japansk kozopapir. Skal de vævede værker desuden stråle og skinne, finder hun de tynde messingtråde frem til værker som eksempelvis den skønne sol, hun skabte i kæmpeformat til udstillingen ’Verdensrummet i Rundetårn’.

Anne Marie Egemose er af fynsk bondeslægt, opvokset på en gård ved Assens med udsigt til vandet og himlen, jorden, markerne, afgrøderne, og hvad der ellers hører til landbolivet og hele den medfølgende kultur.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her