Efter en række år som topchef har Niels Smedegaard besluttet sig for at hellige sig bestyrelsesarbejdet. Nu fylder han 60.

Det kan være rart, at familien piller en ned, når man kommer hjem: »Går du lige ud med skraldespanden, far?«

Foto: Stine Bidstrup
Foto: Stine Bidstrup
Lyt til artiklen

Niels Smedegaard er ikke hjemme på sin fødselsdag – han er til bestyrelsesmøde i udlandet. Det giver et godt fingerpeg om den travle erhvervsmands arbejdsliv ind til nu.

Intensitet og udlandsophold har præget en succesfuld karrierevej, der førte til stillingen som topchef i DFDS og nu posten som bestyrelsesformand i blandt andet Falck, Bikubenfonden og ISS. På spørgsmålet om, hvad der har defineret hans karriere, svarer han »tilfældigheder«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her