Efter 20 år i Italien kom Signe Byrdal Terenziani, der fylder 50, i 2013 tilbage til Danmark. Siden har hun sat fut i den danske designbranche.

Hun er besat af tanken om at gøre København til en international designby

Takket være Signe Byrdal Terenziani er København hvert år vært for 3daysofdesign, som er blevet en begivenhed, der tiltrækker designelskere fra hele verden.
Takket være Signe Byrdal Terenziani er København hvert år vært for 3daysofdesign, som er blevet en begivenhed, der tiltrækker designelskere fra hele verden.
Lyt til artiklen

Det er kun en måned siden, at designfestivalen 3daysofdesign løb af stablen i København, men direktør og ophavskvinde Signe Byrdal Terenziani er garanteret allerede i gang med at planlægge næste års begivenheder. Har man først mødt Signe Byrdal Terenziani, ved man, at hun ikke falder i staver i mange øjeblikke, men konstant får nye ideer, som hun forvandler til projekter i løbet af nul komma fem.

Sådan en idé var 3daysofdesign, som Signe Byrdal Terenziani nedkom med for 10 år siden, og siden er designfestivalen vokset år for år, således at der i år var ikke færre end 300 udstillere med i programmet, som var fordelt på 100 forskellige steder i hele København. Nogle taler om, at 3daysofdesign er ved at blive en af verdens vigtigste begivenheder for designentusiaster, men det er måske for tidligt at sige – så længe folk i titusindvis fra hele verden stadig drager til designuge i Milano. Men kombinationen af åbne værksteder og showrooms, debatter, drinks og en afslappet stemning har helt klart gjort 3daysofdesign til en af verdens hyggeligste designbegivenheder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her