Ulla Pors har haft travlt med at få TV 2 til at hænge ordentligt sammen igen efter massivt fokus på #MeToo og grænseoverskridende arbejdsmiljø på stationen. Nu fylder hun 60.

60 år: Nyhedsdirektøren fik alle møgsagerne i startpakken

Lyt til artiklen

Hvis Ulla Pors Nielsen troede, at TV 2 var kommet gennem de værste lortesager om MeToo og en krænkende og grænseoverskridende kultur, da hun i begyndelsen af 2021 blev nyhedsdirektør på Danmarks største tv-station, tog hun grueligt fejl.

For hun skulle ikke bare klinke skårene og lave de kulturændringer, der var nødvendige, efter at en advokatundersøgelse havde afsløret store problemer med en krænkende og grænseoverskridende kultur på TV 2, ikke mindst i den nære fortid.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her