Professor Elsebeth Lynge, som fylder 75 år, forsker i kræft og i, hvorfor nogle danskere lever i kortere tid end gennemsnittet.

75 år: Hun forsker mest i kræft, men nysgerrighed har fået hende til at kigge på dødeligheden på Lolland-Falster

Foto: Gert Ellegaard, Region Sjælland
Foto: Gert Ellegaard, Region Sjælland
Lyt til artiklen

Hvis der er en, der både ved og rigtig gerne vil vide langt mere om, hvorfor danskerne dør tidligere end andre, og hvilke danskere der dør tidligere end andre danskere, så er det Elsebeth Lynge.

Siden 1998 har hun været professor i epidemiologi ved Københavns Universitet, altså videnskaben om sygdom i befolkningsgrupper, hvor hun særligt har arbejdet med kræftforskning og særligt effekterne af de danske screeningsprogrammer for brystkræft og livmoderhalskræft.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her