I en årrække skammede Liv Ullmann sig over at have valgt et fag, som var skandaløst i nogles øjne. Ikke desto mindre blev hun en af Skandinaviens store internationalt anerkendte filmskuespillere. Nu fylder hun 85.

Hun levede i mange år med en følelse af skam

Tidligere i år var der premiere på dokumentarfilmen 'A Road Less Travelled om Liv Ullmanns liv og karriere som skuespiller og instruktør. Her ses hun ved præsentationen af filmen på filmpremieren i Cannes.  Foto: Loic Venance/Ritzau Scanpix
Tidligere i år var der premiere på dokumentarfilmen 'A Road Less Travelled om Liv Ullmanns liv og karriere som skuespiller og instruktør. Her ses hun ved præsentationen af filmen på filmpremieren i Cannes. Foto: Loic Venance/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Da norske Liv Ullmann sidste år modtog en Æres-Oscar, holdt hendes ven og skuespilkollega John Lithgow en tale og sagde:

»Til de få, der vil hævde, at hun ikke ville være en af verdens største skuespillere uden Ingmar Bergman, vil jeg svare, at Ingmar Bergman formodentlig ikke ville have været en af de største filmskabere uden Liv Ullmann«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her