Regeringen har udpeget det mangeårige socialdemokratiske folketingsmedlem Annette Lind til ny dansk generalkonsul i Flensborg.

»Jeg tror, man vil sige om mig, at det ligger i min natur at være diplomatisk«

Annette Lind forlader Folketinget efter godt og vel 12 år – valgt med meget høje stemmetal i Holstebro-kredsen. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Annette Lind forlader Folketinget efter godt og vel 12 år – valgt med meget høje stemmetal i Holstebro-kredsen. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det socialdemokratiske folketingsmedlem Annette Lind har lovet sig selv, at hun i de kommende tre måneder vil tage et intensivt kursus i tysk. Det er formentlig en god investering, for 1. marts indtager hun posten som ny dansk generalkonsul i Flensborg. Her overtager hun embedet efter fhv. folketingsmedlem Kim Andersen (V), der har beklædt det traditionsbårede diplomathverv siden 2017.

»Jeg forstår tysk, men jeg taler det bestemt ikke flydende – jeg var matematisk student! – så det skal der straks gøres noget ved«, siger Annette Lind, der forlader Folketinget efter godt og vel 12 år – valgt med meget høje stemmetal i Holstebro-kredsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her