Andreas Kamm har i sit privatliv lidt store nederlag og vundet store sejre. I dag fylder manden, der i 19 år var generalsekretær for Dansk Flygtningehjælp 75 og synes selv, at han er blevet god til at være gift.

»Jeg har måske ikke været så god til at være gift, men jeg har været ret god til at blive skilt«

 »At udtrykke sig på en ordentlig måde, en diplomatisk måde, er ofte en forudsætning for at blive lyttet til«, siger    Andreas Kamm, tidligere generalsekretær i Dansk Flygtningehjælp. Foto: Jens Hartmann
»At udtrykke sig på en ordentlig måde, en diplomatisk måde, er ofte en forudsætning for at blive lyttet til«, siger Andreas Kamm, tidligere generalsekretær i Dansk Flygtningehjælp. Foto: Jens Hartmann
Lyt til artiklen

Engang overvejede Andreas Kamm at skrive en bog om ægteskabets strategiske planlægning. Han anser sig selv for at være en habil strateg på sit arbejde. En, der kan tegne scenarier, vurdere terrænet, sætte sig nogle mål og bokse med at nå dem. Men derhjemme glemte han den type overvejelser, og da bladet Euroman i 2016 spurgte ind til hans liv, fortalte han, at han i sit privatliv havde lidt store nederlag og vundet store sejre.

»Det er ikke overbevisende positivt at blive skilt, og det er jeg blevet to gange. Jeg har fem børn involveret i det. Det har jeg tænkt meget over. Det er grundlæggende forbundet med en ikke-succes at sige: »Vi kommer ikke længere« – og så gå ud af et ægteskab. Men så må man opføre sig ordentligt for alles skyld. Jeg har måske ikke været så god til at være gift, men jeg har været ret god til at blive skilt«, sagde han og tilføjede, at han havde et fint forhold til de to kvinder, han har været gift med, og at den ene havde været til nytårsaften hos ham.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her