Camilla Levin begyndte sin karriere i rejsebranchen i 1994 i Marco Polo Tours. Efter kort tid skiftede hun til Afrikaspecialisten Hemingway's, hvor hun, for en stor del af tiden, arbejdede som daglig leder og i en længere periode var udstationeret i Tanzania og Sydafrika. Efter 15 års tæt samarbejde med Henrik Lewis-Guttermann besluttede Camilla Levin i 2010 at stifte rejsebureauet 80days sammen med Katrine Sevelius. Målet med 80days var at skabe et lille bureau, der ikke blot solgte luksusrejser, men samtidig satte barren højt for kvalitet, service, et detaljeret kendskab til destinationerne og - ikke mindst - et detaljeret kendskab til den enkelte kundes forventninger og ønsker. Der blev rystet en del på hovedet, da de to kvinder på toppen af krisen meddelte omverdenen, at de ville stifte et luksusrejsebureau fra bunden, men de har sikret en solid vækst hvert år siden fødslen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce