Vibeke Winge er cand.mag. i tysk og russisk fra Københavns Universitet 1968 og 1969-2004 lektor i tysk sprog ved det daværende Institut for Germansk Filologi samme sted, herefter til 2010 redaktør og konsulent ved Det Danske Sprog- og Litteraturselskab. Hun har i sin forskning især beskæftiget sig med det tyske sprogs historie, specielt tysk i Danmark fra middelalderen til vor tid. Dette var emnet for disputatsen fra 1992 'Deutsche Dänen - dänische Deutsche' og den populærvidenskabelige udgave fra 2000, 'Pebersvend og poltergejst', samt artikler i 'Dansk identitetshistorie' 1991-92. Et andet område er leksikografien, hvor han i et tysk forskerteam har arbejdet på 'Frühneuhochdeutsches Wörterbuch', der udkommer i Berlin samt bidraget til supplementet til 'Ordbog over Det danske Sprog' og 'Den danske Ordbog'. Hendes kendskab til alle stadier af tysk, både højtysk og nedertysk, bliver ofte brugt ved udgivelse af historiske kildeskrifter, således oversættelserne af de tyske tekster i 'Danmarks Riges Breve'. Disputatsen, der ved sin udgivelse repræsenterede en ny type sproghistorieskrivning, idet den beskrev et sprogs historie i et flersproget samfund med inddragelse af kultur- og identitetshistorie, vakte netop i årene efter 1989 opsigt i Tyskland og de central- og østeuropæiske lande og førte til et gæsteprofessorat i Kiel samt gæsteforelæsninger og foredrag ved konferencer.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce