Dansk legende er i dag en gammel mand ved havet

Vuggende. Paul Elvstrøm er nærmest født med en rorpind i hånden, har vundet fire OL-guldmedaljer, 15 verdensmesterskaber plus det løse.
Vuggende. Paul Elvstrøm er nærmest født med en rorpind i hånden, har vundet fire OL-guldmedaljer, 15 verdensmesterskaber plus det løse.
Lyt til artiklen

85 i morgen, fylder han, Paul Elvstrøm fra Hellerup, murerlærlingen, der siden blev direktør, og som undervejs fik status som en olympisk berømthed gennem fire vundne guldmedaljer på stribe: 1948, 1952, 1956 og 1960.

Og som i dag må kaldes – når ordet står stærkest og er renset for pop og savl – for intet mindre end en legende. Der findes et foto, som alle ægte elvstrømianere har set og husker. Et billede af knægten Paul, der hjemme i mors vaskekælder i Hellerup hænger ud over en bænk, ganske som han ville hænge ud over rælingen på sin jolle for at danne modvægt. Billedet er ikke kun ’sjovt’; det er i virkeligheden en illustration af den kreative proces, der bragte den unge fyr frem i den internationale sejlsport og sikrede ham verdensberømmelse. Og gjorde ham til den første afbillede sejler i den internationale olympiske komites museum i Lausanne i Schweiz.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her