En nøglespiller fortsætter sin nydelige karriere

Dommer.Sten Frimodt Nielsen har i de seneste seks år været dansk repræsentant ved EU-retten i Luxembourg.
Dommer.Sten Frimodt Nielsen har i de seneste seks år været dansk repræsentant ved EU-retten i Luxembourg.
Lyt til artiklen

I MORGEN. Juristen Sten Frimodt Nielsen afløste i 2007 Bo Vesterdorf som dansk dommer ved De Europæiske Fællesskabers Ret i Luxembourg. EU-retten består af en dommer fra hver medlemsstat, som udnævnes for en seksårig periode med mulighed for genudnævnelse. Retten beskæftiger sig med en række sagstyper, herunder konkurrenceret, statsstøtte og varemærker.

Udnævnelsen til det fremtrædende dommerembede faldt efter en nydelig karriere, der i stadig højere grad handlede om EU-spørgsmål i forhold til den absolutte regeringstop i Statsministeriet, og som var med til at gøre Sten Frimodt Nielsen til en nøglespiller i det danske embedsværk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her