Verdens måske bedste tv-producent har gjort Danmark berømt

Seer. Sven Clausen, her i dekorationen fra tv-serien 'Krøniken', har som producent skabt tv-dramatik af internationalt format.
Seer. Sven Clausen, her i dekorationen fra tv-serien 'Krøniken', har som producent skabt tv-dramatik af internationalt format.
Lyt til artiklen

Der er nogle mennesker, der aldrig rigtig rammer pensionsalderen.

En af dem er producent Sven Clausen, der i tre omgange har haft mulighed for at pynte jakkens revers med de Emmy-emblemer, han har været med til at hente i New York som producent af DR’s tv-serier ’Rejseholdet’, ’Ørnen’ og ’Livvagterne’. Clausen, der er blevet kaldt Danmarks og måske verdens bedste producent af tv-serier, afsluttede ellers knap 30 års ansættelse i DR ved årsskiftet – de seneste mange år som seniorproducent i DR Drama.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her