Hør dagens afsnit af ’Lang Historie Kort’, Politikens eftermiddagspodcast, der hver dag giver dig tre friske historier på kun 15 minutter, når klokken er 15.

Lang Historie Kort: Trumps pause er et nederlag, dansk debutfilm markerer ny tendens, og fordommene om ældre holder ikke

Foto: Kevin Mohatt/Ritzau Scanpix
Foto: Kevin Mohatt/Ritzau Scanpix

I dagens podcast får du disse tre historier:

  • Donald Trump havde lovet, at han ikke ville stoppe sin handelskrig, men onsdag aften besluttede han så alligevel at pause det meste af handelskrigen i 90 dage. Det er et stort nederlag for Trump, siger journalist Jesper Thobo-Carlsen.
  • I dag er der biografpremiere på den danske debutfilm ’Det andet offer’. Filmen foregår på et dansk sygehus, den er fremragende, og den er endnu et eksempel på vækstlag i dansk film, som pibler frem, fortæller filmanmelder Nanna Frank Rasmussen.
  • Der er mange fordomme om ældre mennesker, som bliver fremstillet som ensomme og triste. Sådan er virkeligheden bare ikke. I en ny bog fortæller en dansk aldersforsker, at ældre ofte har god livskvalitet. Michael Olsen, 61-årig journalist, kommer i studiet og fortæller om bogen.

Hvis du vil lytte til dagens episode af ’Lang Historie Kort’, skal du have adgang til Politikens podcastapp. Det kan du få ved at gå ind på www.politiken.dk/shop og tegne et abonnement på masser af levende lyd.

Stella Buur Rasmussen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her