Hør dagens afsnit af ’Lang Historie Kort’, Politikens eftermiddagspodcast, der hver dag giver dig tre friske historier på kun 15 minutter, når klokken er 15.

Lang Historie Kort: Lobbyister har sat sig på dansk politik, spionage mod medier bryder med Grundloven, og en stor sangskriver er død

Foto: Philip Ytournel/POLITIKEN
Foto: Philip Ytournel/POLITIKEN

I dagens podcast får du disse tre historier:

I dag præsenterer Magtudredningen sine første konklusioner om, hvem der bestemmer i Danmark. Undersøgelsen viser, at lobbyister de seneste tyve år har fået meget mere magt. Politisk redaktør Nilas Heinskou fortæller, hvorfor det kan være et problem.

Den Sorte Svane er tilbage på TV2, og denne gang handler det om, at Amira Smajic ikke blot har afsløret kriminelle, men også har spioneret mod tv-stationen. Vi taler med Hans Davidsen-Nielsen om, hvorfor det er problematisk, hvis politiet spionerer mod frie medier.

Brian Wilson fra the Beach Boys er død i en alder af 82 år. Han levede et liv med dæmoner, men var en af verdens bedste sangskrivere, fortæller Henrik Palle i en nekrolog.

Stella Buur Rasmussen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her